Afyonkarahisar’ın önde gelen kuruluşlarından olan ORUÇOĞLU YATIRIM’IN, Yem Üretimi ile ilgili yatırımı 1978 yılında Rus teknolojisi ile kurulmuştur.
1980 yılında DOST-YEM unvanı ile yem üretimine başlanmıştır. 1982 yıllında İlk kuruluş Ortaklığının sona ermesi ile DOST-YEM Yem üretim tesislerinin tamamı Oruçoğlu ailesine geçmiştir. Oruçoğlu Holding bünyesinde 1996 yılında gerçekleşen, yeniden yapılanma sürecinde, Oruçoğlu Yem San. Tic. A.Ş., ORUÇOĞLU YATIRIM bünyesine geçmiştir.
1990 yılından itibaren ORUÇOĞLU YEM markası ile Modern yerli teknolojinin gelişmesi sayesinde 20 Ton/saat üretim kapasiteli kanatlı yemi fabrikası kurarak üretimini sürdüren fabrikamız 1995 yılına kadar ağırlıklı kanatlı yemi üretimi yapmıştır. İl bazında %60 pazar payı ile sektöre hizmet etmiştir.
1995 yılında Ülkemizde yaşanan Ekonomik Krizden sonra kanatlı yem piyasası aktörlerinin kendi yemini yapma eğilimi oluşmuş, işletmemiz bu tarihten sonra üretim yönünü Büyükbaş ve Küçükbaş hayvan yemleri pazarına çevirmiştir.
2000 yılında 20 ton / saat kapasiteli tam otomatik Pelet Yem ünitesi sisteme dâhil edilerek Granül ve Pelet formda yem üretimi yapılmaya başlamıştır. Pelet yem üretimi ile Süt Yemi Pazarına ağırlık verilmiştir.
2002 ve 2003 Yıllarında İşletmemizin hammadde depolama kapasitesini arttırmak ve şartlarını iyileştirmek için, mevcut 6 tonluk Yatay hammadde depolama kapasitesine ek olarak, 2002 yılında 3 ton, 2003 yılında 3 ton olmak üzere ilave çelik silo yatırımı ile iki yılda toplam mevcut depolama kapasitemiz iki katına çıkarılmış ve toplamda 12 tonluk depolama kapasitesine ulaşılmıştır.
2005 yılında kurulan Flake üretim tesisi ile sektörde ilklerden olmuştur.
2006 yılında PLC dozaj lama sistemi ile imalat yapmaya başlayan İşletmemiz aynı yıl kurduğu modern laboratuvarı ile üretim kalitesine verdiği önemi, saha desteği ve besleme eğitimleri ile üreticilerimize yansıtmıştır.
Yazılımı kendi imkânlarımız ile hazırlanan PLC yazılımı sayesinde üretilen yemlerimiz, üretimden başlayarak tüketildiği ana kadar takibi sağlanmakta ve bunların tüm kayıtları tutulabilmektedir.
2010 yılından bu güne ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgeleri alınmış ve bu çerçevede üretim devam ettirilmiştir.
2017 yılında ve 2020 yılında fabrika üretim kapasitesini arttırmak amacıyla önce dozajlama siloları, mikro dozaj ünitesi, kazan sistemi, kurutma, melaslama hattı, yeni hammadde alım sistemi, taşıyıcı ve yükleme bantları, tartım ve çuvallama sistemleri, yarı mamul madde siloları devreye alınmıştır.
Yeni bir anlayış ile yem tasarımları yapılmış ve ülkemizin pek çok yerine dağıtımı gerçekleştirilmektedir. Önce kalite ve sahada hizmet anlayışını benimseyen politikalarımızla çalışmalarımız devam ettirilmektedir.
Standart hammadde alımı ve üretimden, üreticiye kadar olan aşama tamamen kayıt altına alınmakta ve izlenebilir bir yöntemle 7/24 takip edilmektedir.
Pek çok alanda kendi geliştirdiğimiz teknoloji ve yazılımlar ile hizmetimize devam etme ve her geçen gün daha ilerde olmak için gayret göstermekteyiz.